Page & Company Dance Academy

Click To Register Now! 

Page & Co Dance Academy
 
 
 
 
 
 

2017-18 competitive class schedule


Monday:

4:45-5:30 pm  "BoJangles" Senior Hip Hop - Miss Somer

      (Lauren M, Zion B, Shaylin M, Tatum W, Aubryn G, Tyler J, Savanna W, Taylor W, Erin H, Leah B, Juliana A)

5:30-6:15 pm  "The Crew"  Teen Hip Hop - Miss Somer

      (skylie A, Isabel A, Lainey C, Logan J, Torrance J, Tyler J, Layla M, Anna R)

6:15-7:00 pm  "Drop The Mic" Hip Hop Line - Miss Somer

      (Skylie A, Isabel A, Juliana A, Shyanne B, Zion B, Bailey C, Lainey C, Cerisa D, Marshawna G, Erin H, Sabrina H, Logan           J, Ryan J, Torrance J, Tyler J, Emma Lenahan, Layla M, Shaylin M, Lauren M, Lorelei M, Baylie M, Anna R, Micayla T,             Savanna W, Taylor W)

7:00-745 pm  "Bounce Back" Teen/Senior Hip Hop - Miss Somer

   (Skylie A, Isabel A, Shyanne B, Bailey C, Cerisa D, Marshawna G, Chloe H, Sabrina H, Emma L, Zoe M, Baylie M, Anna R)

7:45-8:30 pm Tap group to be announced - Miss Jayleigh

    Pending Auditions

7:45-8:30 pm  Teen/Senior Musical Theater - Miss Somer

     (shyanne B, Bailey C, Marshawna G, Sabrina H, Torrance J, Tyler J, Zoe M, Baylie M)

Tuesday:

4:00-4:45 pm  Teen Contemporary - Mr Jasen

     (Baylie M, Savannah L, Bailey C, Sabrina H, Katelyn U)

4:45-5:30 pm  Jr/Sr small Lyrical - Miss Laurie

     (Madison A, Juliana A, Montana B, Marshawna G, Sabrina H, Zoe M, Baylie M, Katelyn U)

6:15-7:00 pm  Jr/Sr Large Contemporary - Miss Laurie

    (Madison A, Zion B, Montana B, Leah B, Aubryn G, Marshawna G, Erin H, Sabrina H, Courtney L, Zoe M, Baylie M,         Katelyn U, Tatum W, Savanna W, taylor W)

7:00-7:45pm   Jr/Sr Small Jazz - Miss Laurie

     (Shyanne B, Leah B, Aubryn G, Marshawna G, Erin H, Baylie M, Tatum W, Savanna W, Taylor W)

7:45-8:30 pm  Tap Group to be announced - Miss Jayleigh

    Pending Auditions

Wednesday:

4:00-4:30 pm  Small group tap to be announced - Miss Jayleigh

    Pending Auditions

4:00-4:30 pm  Duet/Trio to be announce - Mr Jasen

     Pending placement

4:30-5:00 pm  Small group tap to be announced - Miss Jayleigh

     Pending Auditiona

4:30-5:15 pm  "The Professionals" Small Senior Hip Hop - Mr Jasen

        (Lauren M, Zion B, Shaylin M, Tatum W, Aubryn G, Erin H, Leah B)  Probationary: Juliana A & Tyler J)

5:15-6:00 pm  Small Senior Contemporary - Mr Jasen

        (Zion B, Montana B, Leah B, Chloe H, Erin H, Lauren M, Tatum W) Probationary Zoe M, Baylie M)     

Thursday:

4:00-4:30 pm  Duet Trio to be announced - Miss Somer

     Pending placement

4:30-5:15 pm  Junior Small group Musical Theater - Miss Somer

     (Christian B, Anjulie B, Torrance J, Alexis L, Layla M, Micayla T) Pending Ryan J, Lorelei M)

4:45-5:30 pm  Mini 1 Choreo Class

     (Ella S, Chaeli J, Kadyn M, Victori A, Kaylee D, Patrick B. Caydance U, Halli P, Alexis M)

5:15-6:00 pm  "Small Fry" Junior small group Hip Hop - Miss Somer

     (Christian B, Anjulie B, Ryan J, Layla M, Lorelei M, Micayla T)

6:00-6:45 pm  Mini 2 Choreo Class     

        (Avee L, Zoe R, Avalynn W, Jada G, Ellie M, Savanna S, Hallie H, LeighAnn M)